Karjala Tervassa on reilusti luonnetta, tervalla maustettuna

 
Syötä alt-teksti tähän.Mitä syntyy, kun yhteen laitetaan olut, jossa on reilusti luonnetta ja aavistus tervan savuisuutta? Täyteläinen ja vahva Karjala Terva 6,3 %, alkuvuoden odotettu olutuutuus Hartwallilta.

Hartwall jatkaa suomalaisen olutkulttuurin kehittämistä. Tavoitteena on parantaa oluen mielikuvaa ja arvostusta.

"Olut on puhtaista raaka-aineista ja perinteisellä ammattitaidolla valmistettu laadukas juoma. Oluen arvostuksen nostaminen sen ansaitsemaan asemaan on Hartwallille sydämen asia. Osana sitä haluamme tarjota suomalaisille mahdollisimman laajan valikoiman olutelämyksiä. Olemme täydentäneet olutvalikoimaamme kansainvälisillä ja pienpanimoiden oluilla, mutta kehitämme edelleen myös uusia omia oluita. Suomalaiset ovat innokkaita kokeilemaan uusia erityyppisiä oluita tuttujen oluiden rinnalla", Hartwallin markkinointi- ja viestintäjohtaja Tuomas Kahri sanoo.

Hartwallin alkuvuoden olutuutuus on pehmeästi tervanmakuinen Karjala Terva. Terva-aromi antaa oluelle täyteläisyyttä, syvyyttä ja luonnetta. Väriltään olut on kuparinruskea. Vahvan oluen alkoholipitoisuus on 6,3 til-%.

"Terva oluen maustajana on suomalainen juttu, maailmalta ei juuri tervaoluita löydy. Tervaolutta ei myöskään voi verrata saksalaisiin rauchbier-oluisiin. Karjala Terva on vahvasti suomalainen, vahvaluonteinen, tervalla maustettu lager", panimomestari Mika Mäkelä sanoo.

Tuotetiedot Karjala Terva 6,3 %
Kantavierre   14,4 %
Katkerot   24 EBU
Väri   17 EBC
Alkoholi  6,3 til-%

Karjala Terva 6,3 % on myynnissä vuoden 2011 alusta alkaen.

Lisätietoja:
Oy Hartwall Ab, tuotepäällikkö Ossi Ahto, ossi.ahto@hartwall.fi, puh. 020 717 2059 tai viestintäpäällikkö Tuija Kleimola, tuija.kleimola@hartwall.fi, puh. 020 717 2595


 
 
 

Tarvitset Flashplayerin nähdäksesi tämän sisällön.
Voit ladata sen täältä >>