Moi, mitä etsit?
La Collection Cabernet Sauvignon on ranskalainen punaviini, joka hurmaa täyteläisyydellään ja tasapainoisella rakenteellaan. Sen aromimaailma avautuu syvän kirsikkaisena ja mustaherukkaisena, ja taustalta löytyy hienovaraisia luumun sävyjä sekä hentoa suklaisuutta, joka tuo viiniin pehmeyttä ja syvyyttä. Keskitanniininen suutuntuma tekee viinistä miellyttävän ja helposti lähestyttävän, mutta samalla se säilyttää ryhdikkään luonteensa. Kevyt mausteisuus viimeistelee kokonaisuuden tyylikkäästi.
La Collection Cabernet Sauvignon sopii erinomaisesti seurusteluun, mutta se löytää paikkansa myös ruokapöydässä. Se on luonteva pari monenlaisille juustoille, erityisesti pehmeille ja kypsytetyille vaihtoehdoille. Porsaan ja kanan lihan kanssa viini korostaa ruoan makuja hienostuneesti, tuoden esiin sekä raaka-aineiden että viinin parhaat puolet.
Ruokasuositus:
seurustelu,
juusto,
porsas,
kana ja kalkkuna
Tuottaja: Les Grands Chais de France
Rypäle: Cabernet Sauvignon
Väri: Tummanpunainen
Makutyyppi: mehevä & hilloinen
Maku: Täyteläinen, keskitanniininen, kirsikkainen, mustaherukkainen, kevyen luumuinen, hennon suklainen, kevyen mausteinen
Alkoholi -%: 13.5
Tarjoilulämpötila: 16-18
Pullokoko: 1l
Pakkaustyyppi: Muovipullo
Saatavuus: Alko (400140)
Hinta: 11,99 €