Moi, mitä etsit?
Jacob’s Creek UnVined Shiraz on osa viinitalon innovatiivista alkoholittomien viinien sarjaa, joka tarjoaa autenttisen makuelämyksen ilman alkoholia. Viinissä on 50 % vähemmän kaloreita kuin perinteisessä Jacob’s Creek Classic Shirazissa, mutta se säilyttää täyteläisen ja tasapainoisen luonteensa.
Tuoksussa korostuvat hedelmäiset ja tumman marjaiset aromit, kuten luumu ja mustaherukka, joita täydentää Etelä-Australian Shirazille tyypillinen mausteisuus. Keskitäyteläinen maku on makean hedelmäinen ja kevyen paahteinen, ja sitä tukee kypsä, tasapainoinen tanniinisuus sekä tammikypsytyksen tuoma vaniljainen pehmeys. Viini on puolimakea, keskitanniininen ja maultaan vadelmainen, karpalohilloinen, herukkainen, hennon kukkainen ja kevyen mausteinen.
Sopii erinomaisesti porsaanlihalle, grilliruoille, kanalle ja kalkkunalle sekä rasvaiselle kalalle, kuten lohelle. Myös monipuolinen valinta seurusteluun ja kevyempään ruokailuun.
Ruokasuositus:
porsas,
kana ja kalkkuna,
rasvainen kala,
grilli
Tuottaja: Vinarchy
Väri: Runsaanpunainen
Makutyyppi: mehevä & hilloinen
Maku: Puolimakea, keskitäyteläinen, keskitanniininen, vadelmainen, karpalohilloinen, herukkainen, hennon kukkainen, kevyen mausteinen
Alkoholi -%: 0.5
Tarjoilulämpötila: 16-18
Pullokoko: 0.75l
Pakkaustyyppi: Lasipullo
Saatavuus: Alko (455017)
Hinta: 7,95 €